Jak przebiega proces parzenia herbaty i ziół?

Posted by

Każdy, kto choć raz w życiu próbował zaparzyć herbatę i idealny sposób i uzyskać przy tym niesamowity smak naparu wie, jak ciężkie bywa to zadanie. Parzenie naparu w dużej mierze zależne jest od tego, czy do parzenia wybraliśmy zioła, czy raczej faktyczne liście herbaty. Parzenie to również kwestia gatunkowa — każdy rodzaj herbaty i naparu ziołowego powinien być parzony w inny sposób, w innej temperaturze, a czasem nawet w specjalistycznym naczyniu. Nie bez przyczyny mówi się, że proces parzenia to sztuka, którą warto wypracować do perfekcji. Jeśli zaparzymy herbatę nie tak, jak należy to zrobić dla wybranego gatunku napar może wyjść zbyt intensywny, za mało nasycony lub nazbyt gorzki w smaku, a jego aromat może być za mocny lub cały napar ulegnie procesowi dearomatyzacji. Dearomatyzacja to proces, w którym cały aromat i smak praktycznie zanikają i pozostajemy jedynie z lekkim gorzkawym posmakiem herbaty — właśnie dlatego zawsze warto upewnić się, że temperatura, naczynie czy sposób gotowania zawsze są odpowiednie dla wybranego gatunku.

Odpowiednia temperatura

         W przypadku parzenia herbaty najważniejszą kwestią jest dopasowanie odpowiedniej temperatury zalania liści herbacianych do ich gatunku. Do wyboru mamy naprawdę dużą liczbę gatunków herbaty oraz jej smaków, ale przede wszystkim można wyróżnić kilka najpopularniejszych, jakimi są tradycyjne czarne, zielone i białe herbaty oraz te bardziej egzotyczne, takie jak Rooibos, Oolong oraz Pu-erh. Zależnie od naszych preferencji smakowych wybierzemy herbaty z innej grupy — tradycyjne herbaty zdecydowania spodobają się każdemu, kto uwielbia gorzkawe smaki, natomiast herbaty egzotyczne są dostosowane d miłośników delikatnych owocowych aromatów. Każda z herbat posiada zupełnie inne walory smakowe, a co za tym idzie, różnią się sposobem przygotowania i parzenia. Ze względu na tak duże różnice pomiędzy nimi wszystkie wymagają zupełnie innego podejścia. (zobacz akcesoria)

Tradycyjne a egzotyczne herbaty            

Herbaty tradycyjne wymagają mniejszego zaangażowania w parzenie niż herbaty egzotyczne. Herbata czarna powinna być parzona przez około trzy minuty w temperaturze oscylującej wokół stu stopni Celsjusza, natomiast zielona herbata, ze względu na intensywność gorzkiego smaku, wymaga parzenia zaledwie przez pół minuty w temperaturze około siedemdziesięciu stopni Celsjusza. Do tradycyjnych herbat należy również biała herbata, której liście są najdroższe ze wszystkich w grupie klasycznej. Jej liście powinny być parzone przez około minutę w wodzie o temperaturze osiemdziesięciu stopni Celsjusza. Dobrze dobrana temperatura może pomóc wydostać z herbaty niepowtarzalny smak i aromat, który będzie całkowicie niewidoczny w przypadku źle dobranych warunków parzenia. Zioła powinno się parzyć w podobny sposób do herbat tradycyjnych — wystarczy około trzech minut spędzonych w temperaturze około stu stopni Celsjusza, jednakże zawsze warto sprawdzić, czy dane warunki będą odpowiednie dla wybranego gatunku zioła. W przypadku herbat egzotycznych sprawa jest bardzo prosta — zarówno Oolong, Pu-erh oraz Rooibos wymagają podobnych warunków parzenia. Wszystkie trzy powinny być parzone w temperaturze oscylującej wokół stu stopni Celsjusza przez pięć minut — tak długi czas parzenia umożliwi wydostanie unikatowych tropikalnych walorów smakowych. https://www.czasnaherbate.net/