Jak prawidłowo zbudować paznokieć?

Posted by

Używając metody żelowej lub akrylowej w stylizacji paznokci należy dokładnie opanować technikę budowania kształtu paznokcia. To ważne nie tylko ze względów estetycznych – jeśli paznokieć będzie źle zbudowany, może się łapać, odpadać a nawet bardzo poważnie uszkodzić.

Z czego składa się paznokieć?

Ucząc się budowy paznokcia, należy zacząć od nauki kilu pojęć. Paznokieć to naturalna, martwa warstwa zrogowaciałej tkanki, wyrastająca z żywej macierzy. Okala ja wał paznokcia. Końcówka paznokcia to wolny brzeg. Sama końcówka wolnego brzegu nazywana jest linią włosa, ponieważ ma być tak cienka jak włos. Budując paznokieć za pomocą akrylu lub żelu, należy nadać mu odpowiedni kształt. W tym celu należy wzmocnić grubszą warstwą preparatu to miejsce, gdzie naturalny paznokieć zgina się i jest najbardziej podatny na urazy. To miejsce nazywa się linią stresu. Nakładając większa ilość budulca na linię stresu, formujemy na paznokciu małe wybrzuszenie. Wybrzuszenie takie nazywane jest krzywą C. Właściwie zbudowana krzywa C jest niezwykle ważna – nie tylko poprawia wygląd paznokci i świadczy o umiejętności stylistki. To właśnie umiejętne zbudowanie krzywej C gwarantuje trwałość i odporność paznokcia, zwłaszcza przedłużanego. Jeśli krzywa będzie niedostatecznie wytrzymała, paznokieć może pęknąć w nieoczekiwanym miejscu, co może prowadzić do poważnych urazów. Kąt, pod jakim unosi się krzywa C i jej wysokość nazywa się apelem.

Jak zbudować krzywą C?

Metod budowanie idealnej krzywej jest tyle, ile stylistek. Niektóre manikiurzystki nakładają kroplę preparatu na paznokieć i umieszczają dłonie w lampie „do góry nogami” pozwalając grawitacji utworzyć naturalne wzniesienie i wypoziomować powierzchnię żelu. Inna technika to formowanie krzywej pędzelkiem bezpośrednio na paznokciu – można nałożyć żel punktowo i rozprowadzić go precyzyjnie lub nanieść w punkcie stresu zygzak z żelu, który sam naturalnie rozleje się tworząc krzywą. Niezależnie od tego, jaka metodę wybierzemy, budowania krzywej nie wolno sobie odpuścić i nauka jej tworzenia powinna być kluczowa w całym treningu stylizacji paznokci. Właściwie wymodelowane paznokcie, z równo ukształtowanymi krzywiznami świadczą o klasie i umiejętnościach stylistki.

Piłowanie, piłowanie, piłowanie

Ostatnim krokiem w stylizacji paznokci jest ich piłowanie. Trzeba temu etapowi poświęcić wiele uwagi, by paznokcie były równe, gładkie i miały idealny kształt. Pilnikiem można skorygować ewentualne nierówności żelu czy akrylu i wyprofilować idealne krzywizny paznokci, Dodatkowo, za pomocą pilnika nadaje się też kształt paznokciom, na przykład wypiłowując boki aby paznokieć był węższy. Warto do tego celu używać różnych pilników o różnej grubości i gradacji części ściernej, by uzyskać jak najlepszy efekt. Pamiętajmy, że jeśli źle nałożymy żel czy akryl na paznokcie, to bardzo ciężko będzie pilnikiem skorygować duże nierówności i krzywizny. Dlatego też szczególną wagę trzeba przykładać do modelowania, by piłowanie było już tylko ostatecznym opracowaniem kształtu.